Xi Jiping
Najpotężniejszy człowiek świata i jego imperium

 

„Xi Jinping nie potrzebuje więcej wzorców. Chce odcisnąć na Chinach własne piętno. Na reszcie świata także” (Fragment książki wydanej przez Wydawnictwo W.A.B.)

Autorami jednej z najnowszych i najbardziej aktualnych biograficznych książek o Przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej są niemieccy dziennikarze Stefan Aust oraz Adrian Geiges. Zbierając materiały do tej publikacji, która ukazała się w 2021 roku, oboje zgodzili się „poszukiwać prawdy w faktach”, co podkreślają już w pierwszych kilku zdaniach swojego dzieła. Owszem, nie można im zarzucić nieuczciwości – Aust i Geiges podeszli do tego zadania sumiennie i zostawiają Czytelnikowi przestrzeń na własne spostrzeżenia. „Niech Czytelnik sam wyrobi sobie zdanie o najpotężniejszym obecnie człowieku świata” – podkreślają autorzy.

Książka ta nie jest typową biografią. Współczesne Chiny zostały w niej opisane przez pryzmat ich panującego Cesarza lub też, mówiąc językiem Komunistycznej Partii Chin, „Wielkiego Sternika państwa w nowej erze”. Autorzy mają rację – obecnie nie da się oddzielić Chińskiej Republiki Ludowej od postaci jej Przewodniczącego, Xi Jinpinga. Wraz ze wzrostem pozycji Chin znacznie zwiększyła się międzynarodowa rola przywódcy kraju, dlatego postępujący kult jednostki Xi jest coraz bardziej zauważalny także na całym globie. Stąd też druga część tytułu publikacji – „najpotężniejszy człowiek świata”.

Warto docenić wielowymiarowość analizy, jaką przeprowadzili Stefan Aust i Adrian Geiges. Elementy wczesnej biografii Xi Jinpinga, wpływ rodziny i otoczenia, a także jego działania po dojściu do władzy w 2012 roku, zostały umiejętnie połączone z wieloma tematami politycznymi Chińskiej Republiki Ludowej. W książce możemy dokładnie prześledzić, jak Xi Jinping zmienił politykę wewnętrzną i zagraniczną Chin, a także postrzeganie Państwa Środka na arenie międzynarodowej. Jednym z punktów odniesienia został wybrany również wybuch pandemii koronawirusa, na którego skutki bezpośredni wpływ miały decyzje chińskiego przywódcy. Dobrym dopełnieniem tego obrazu Chińskiej Republiki Ludowej jest podkreślenie szczególnego dla kraju znaczenia nowych technologii, własnych mediów społecznościowych i cenzury internetowej. Wreszcie, Aust i Geiges przybliżają nam najważniejsze idee polityczne Xi oraz jego wizję przyszłości kraju.

Podsumowując, napisana lekkim dziennikarskim piórem, książka „Xi Jinping. Najpotężniejszy człowiek świata i jego imperium” jest idealnym wyborem zarówno dla biegłych w tematyce Chin czytelników, jak i dla osób dopiero rozpoczynających swoją znajomość z Państwem Środka.

Autor recenzji: Yaroslav Kurylo